Zachráníte obležené město?

 • Napsal: ZD
 • Datum: 25.02.2021

Česká Lípa zasypaná sněhem, stezky neprůchozí - ať už od Žitavy či od Prahy, popadané stromy zabarikádovaly silnice, parní vlaky nemohou prorazit stěnu sněhu a ledu ani od Cvikova, ani od Děčína. OBLEŽENÉ MĚSTO, kdo by to čekal? Trhy jsou zavřené, lidem dochází jídlo, ale třeba i dřevo a uhlí do kamen. Mráz vytváří na Ploučnici ledové kry, které v zákrutech pod vodním hradem tvoří zábrany, hrozí tak dokonce povodně a poničení jediného mostu. K tomu revoluční nálady roku 1911 přivedly k městu armádu, které se hladovějící město hodí. Co si Lípáci počnou? Naštěstí začíná obleva... ZAPOJ SE V SOBOTU 27. ÚNORA DO HRY I TY! Přečti si více v článku...

Lípaci se nedají! Místní se rozhodli pašovat a potřebné zboží dostat do města stůj co stůj. Proti tomu jsou ale rakouští celníci, kteří nehodlají v městě povolit podnikání bez řádného placení cla, vždyť je to jejich hrdé povolání, které slíbili čestně vykonávat!

CHIPPEWO , staň se PAŠERÁKEM, který zachrání Lípu. Budeš mít možnost tajně zjišťovat, v jakém stavu je město, kontaktovat překupníky a zajišťovat dodávky.

CHIPPEWO, staň se CELNÍKEM, který ochrání právo a pořádek. Budeš mít možnost tajně sledovat pašeráky, chytnou je do léčky a s nimi i překupníky.

Více informací v "nejbližších akcích", kde před samotnou hrou pověsíme i pravidla.

Na akci je nutné se přihlásit - SMS, WHATSUP, emailem nebo to stačí říct na online schůzce. Musíme zajistit mapy a jiné potřeby, počty tak znát musíme:)

Hru připravujeme s Dakotama, i oni si ji zahrají, jen v jiný čas. Hra je připravená a vhodná do nynější doby, distanc bude zaručen.


 Parní lokomotivu osobního vlaku Císařských drah z Děčína do Liberce se nedaleko Holého vrchu

podařilo uvolnit až po několika dnech díky početné lesnické rodině Pavliče Wenclovského.

 

 

SRAZ: v parčíku za kostelem Narození P. Marie (zde mapa). Na tomto místě si vezme každý hráč (či skupina, co hraje jako jeden hráč) jednu obálku. V ní je mapa s úkoly a rovnou z tohoto zadání poznáte, zda jste pašeráci či celníci. Je to tak čistě náhodné rozdělení. Že nejde obálku vracet snad ani nemusíme psát:) Chippewa hraje od 9:00 do 10:15, tedy si obálky bude moci na místě srazu vybírat od 8:40 do 9:00. Dakoti hrají od 10:30 do 11:45, tedy si obálky budou moci na místě srazu vybírat od 10:10 do 10:30.  

 

PRAVIDLA HRY: 

 

Na místě srazu si vyzvednete obálky a ty vás rozdělí na pašeráky a celníky. Pašeráků je 2x více, jak celníků. Kdo je kdo ale musí zůstat tajné, ani bráchovi to neříkejte, pokazíte si jinak hru! Pravidla má každá skupina trochu jiná:

 

PAŠERÁCI

 

V obálce objeví mapu a z druhé strany 3 samostatné úkoly.

 

1) první úkol zde popsat nemůžeme, to bychom ho zkazili:) Myslíme ale, že jej lehce pochopíte, až otevřete obálku:)

 

2) druhý úkol je nalézt 8 speciálních obchodů (kde jsou, ví pašeráci z mapy). Jsou to obchody, co nabízí své zboží k pašování. Pašerák, který daný obchod najde a zjistí, co nabízí (třeba nabízí tuňáka), má jasné body pro sebe - jen to zapsat do mapy. Více je daný úkol popsaný v obálce (třeba to, jak poznáte, že jste obchod našli).

 

3) třetí úkol je nejtěžší - pašeráci mají najít 8 postav, které jsou v obálce jasně popsané (jak vypadají, kde jsou). Jakmile pašerák danou osobu najde, optá se jí přesně danou otázkou (najdete v obálce její znění), zjistí, oc by daná postava potřebovala propašovat do města. Pak stačí zapsat do mapy a máte splněno.

 

Lehké? Jen zdánlivě! Pašeráky totiž stíhají celníci. Tedy, pokud vytáhnete mapu, začnete před nějakým obchodem cosi zapisovat, bavit se s cízími lidi atd., jste vystaveni nebezpečí, že vás nějaký celník uvidí a zapíše si. A to jste ve velkých problémech, jak zjistíte na konci hry:) Takže, pašeráci, hlavně tajně, ať na vás celníci nepřijdou!

 

CELNÍCI

 

V obálce objeví mapu a z druhé strany 3 samostatné úkoly.

 

1) první úkol je zjistit, kde se nalézá 8 obchodů. Narozdíl od pašeráků celníci netuší, kde obchody jsou. Pomůže náhoda, pozorování či dobré sledování pašeráků. Jakmile celník najde obchod a zjistí, co nabízí, zapíše si do své mapy a má splněno.

 

2) druhý úkol je vystopovat 8 postav, s kterými pašeráci budou mluvit. Jakmile danou postavu celník najde, popíše do mapy, jak postava vypadá, c třeba drží v ruce atd. A když k tomu zjistí i to, co daná postava nutně od pašeráků potřebuje, jen dobře! 

 

3) třetí úkol je nasnadě - určit, kdo z Dakotů/Chippewanů je pašerák. Celník si musí být zcela jist, špatně označený pašerák je problém. 

 

Lehké? Zdánlivě! Pašeráci si budou dávat pozor a stopovat někoho ve městě, to chce velké umění špionáže:)

 

 

 

KONEC

 

Po skončení hry odchází hráči do parku k dakotské vývěsce (mapa zde), kde bude schránka, do které odhodí podepsané mapy. Vedoucí pak v klidu domova vše budou moci vyhodnotit a na web napíšeme, jak to dopadlo. 

 

CO S SEBOU

 

Nenápadné oblečení, dobrou propisku (radši dvě), respirátor (či to, co zrovna v sobotu bude platit) - hra je sice bezkontaktní, distanc zaručen, ale budete se pohybovat po městě, dodržujme tak platná pravidla. Raději napíšeme jasnou věc, mobily při hře vůbec využívat nebudeme:)

 

 


 Oblíbená pašerácká stezka směřující do České Lípy od saských Lužic. 

Nejbližší akce

Víceboj

 •  

  Podporují nás:


   

   

   

   


  Děkujeme nadačnímu fondu společnosti Veolia, který finančně podpořil naše letošní letní táboření na Naději.

Nejnovější komentáře

 • DRŠMAŠ 2019

  12.01.2019 | Vojťas

  Supr článek, Máťo! Zpáteční cesta stála taky za to. Zvlášť ta hudba, kterou pouštěl strojvůdce za jízdy:-)

 • Seleška

  11.01.2019 | Jura

  Napsala jsi to úžasně.

 • Korálkové činy u Dvořáků

  17.01.2018 | Petr Dvořák

  Dost nepříjemné :D . Takže vlastně taky držíš otužování ;).

 • VÝLET NA TISKÉ SKÁLY

  13.11.2017 | René

  Nejlepší na poslední fotce je ten plakát se mnou při výstupu na Mount Holák :-D Nééé, blábolím, super článek Máťo, Rena

 • Moje 1. výprava s Chippewou

  01.11.2017 | Dáša

  Achjo, to je tak úžasný :D. Hele, ty jsi takovej spisovatel, že to snad ani není možný... Fakt super článek!

 • Moje 1. výprava s Chippewou

  01.11.2017 | Vojta

  Ahoj Máťo, na to se můžeš spolehnout :-)

 • Moje 1. výprava s Chippewou

  01.11.2017 | Matěj

  ahoj Vojto, ten článek byl suprovej. Doufám, že tu hru CLUEDO přineseš i příští výlet!

 • PLESKOTSKÉKLÁNÍ

  04.06.2016 | Malina

  Pěkný článek a ta fotka .... ještě lepší :D

© 2012 - 2021 TOM – CHIPPEWA